/Files/images/2020_rk/original.jpg

Що таке система НАССР?

Окрім поняття «якість», існує поняття «безпечність». Саме воно є ключовим у системі, призначеній для управління ризиками у галузі виробництва харчової продукції, тобто HACCP.

Заклади дошкільної освіти мають з 20 вересня 2019 року впровадити систему НАССР, адже операторів ринку зобов’язано розробляти, вводити в дію та застосовувати постійно діючі процедури, що засновані на принципах системи НАССР (ст. 20 Закону).

/Files/images/2020_rk/хасп.jpg

/Files/images/2020_rk/DSC03003.JPG

Міжнародна системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (англ. HACCP — Hazard Analysis and Critical Control Points) — система, яка ідентифікує, оцінює та контролює небезпечні фактори, що є визначальними для безпечності харчових продуктів. Іншими словами — це аналіз ризиків і контролю критичних точок. Система НАССР:

1. Стосується лише безпечності харчових продуктів і не стосується їх якості.

2. Запобіжний інструмент контролю за небезпечними факторами.

3. Не гарантує безпечності харчових продуктів, а лише зменшує ризик виникнення випадків щодо загрози їх безпечності.

4. Не автономна програма. Її основа — це система заходів контролю, що складається з програм-передумов, які потрібно запровадити й належно підтримувати.

Контроль за реалізацією вимог чинного законодавства щодо впровадження постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, покладено на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Вимоги щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, затвердило Мінагрополітики наказом від 01.10.2012 № 590 (далі — Вимоги).

/Files/images/2020_rk/DSC03016.JPG

/Files/images/2020_rk/principi-nassr_5b7d23e51e180.jpg

Про програми-передумови НАССР

Для ефективного функціонування системи безпечності харчових продуктів та контролю за небезпечними факторами заклади освіти перед застосуванням системи НАССР мають розробити, задокументувати й впровадитипрограми-передумови. Сфера застосування програм-передумов охоплює усі потенційні загрози безпечності. Програма-передумова— основні умови безпечності харчових продуктів та діяльність, необхідні для підтримання гігієни навколишнього середовища у всьому харчовому ланцюгу і придатні для виробництва та постачання безпечних кінцевих продуктів і безпечних харчових продуктів для споживання людиною, а також поводження з ними.

Мета програми-передумови — зменшення ризику перехресного забруднення шляхом належного планування та організації потоків руху неперероблених, частково перероблених та перероблених харчових продуктів, допоміжних матеріалів для переробки харчових продуктів, предметів і матеріалів, що контактують з харчовими продуктами, персоналу так, щоб вони не несли загрозу безпечності продуктів. Заклади освіти мають запровадити програми-передумови з урахуванням асортименту харчових продуктів, технологічних процесів і специфіки роботи харчоблоків.

Заклади освіти мають запровадити програми-передумови з урахуванням асортименту харчових продуктів, технологічних процесів і специфіки роботи харчоблоків.

Нормативно-законодавча база

Закон України № 771 «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (ст. 20, 21)

Закон України № 2042 «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин»

Наказ Міністерства аграрної політики і продовольства України від 01.10.2012 №590 «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)»

Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 08.08.2019 №446 «Про затвердження форми акта, складеного за результатами проведення заходу державного контролю у формі аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР»

Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України 24.10.2013 №629 Про затвердження Плану заходів щодо поетапного впровадження операторами потужностей з виробництва та обігу харчових продуктів постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках

Наказ МОЗ України від 24.03.2016 №234 «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів»

Продукти, які заборонено замовляти, приймати та використовувати у ЗДО

- М’ясо та яйця водоплавної птиці

- М’ясо, яке не пройшло ветеринарного контролю

- М’ясні обрізки

- Субпродукти (діафрагма, кров, легені, нирки, голови тощо), окрім печінки та язика

- Свинина жирна

- Свинячі баки

- Сардельки, сосиски, варені ковбаси, нижчі 1-го ґатунку

- Річкова та копчена риба

- Гриби

- Соуси

- Перець

- Майонез

- Вироби у фритюрі, наприклад чіпси

- Вироби швидкого приготування

- Газовані напої

- Квас

- Натуральна кава

- Напої і соки непромислового виготовлення

- Кремові вироби

- Вершково-рослинні масла та масла з доданням будь-якої іншої сировини (риби, морепродуктів тощо)

- Пастеризоване фляжне молоко без кип’ятіння

- Сир м’який, виготовлений не на дитячій молочній кухні

- Сир кисломолочний, який має жирність нижчу від 9% і вищу ніж 18%

- Сметана без термічної обробки

- Сметана, яка має жирність нижчу ніж 15% і вищу ніж 20%

- Оцет

- М’ясні, рибні та овочеві консерви, якщо є м’ясо, риба, свіжі овочі Консерви, що містять олію, томат, оцет

Продукти та страви, які заборонено виготовляти у ЗДО

- Кисле молоко («самоквас»)

- Сир м’який

- Холодці

- М’ясні і рибні салати

- Холодники

- Паштети

- Тельці

- Форшмак

- Вироби у фритюрі

- Макарони «по-флотськи» з сиром м’яким або м’ясом

- Млинці з сиром м’яким або м’ясом

- Креми

- Морси

- Напої зі штучними барвниками та ароматизаторами

- Страви із нерозведених та непрокип’ячених консервованих фруктових компотів промислового виробництва

Кiлькiсть переглядiв: 1715