Рекомендації для батьків вихованців в умовах воєнного стану

1. Співпрацювати з педагогічними працівниками ЗДО щодо організації освітнього процесу дітей дошкільного віку в дистанційному форматі в умовах війни.

2. Підтримувати зв’язок з вихователями щодо місця перебування та стану здоров’я дитини.

3. Відстежувати негативні наслідки пережитих психотравмуючих подій.

Вони можуть проявлятися не одразу, тому дорослі, вихователі та батьки, мають постійно стежити за психоемоційним станом дітей, їхнім самопочуттям, виявляти хвилювання, тривоги. Необхідно звертати увагу на збудливість, тривожність, агресивність,заглиблення в себе. Також слід уважно стежити за здоров’ям дітей, зокрема сном, апетитом, настроєм, частотністю вередування, наріканнями на головний біль тощо. Такі показники загального стану здоров’я дітей переважно є об’єктивними показниками втоми, перевантаження, хвилювання, страхів та проявами наслідків психотравми.

4. Пам’ятати, що щоденне спілкування та спільне проведення вільного часу з дитиною є запорукою її успішного подальшого майбутнього. Для дітей надзвичайно важливо відчувати повну емоційну присутність батьків. З цією метою можна послуговуватися матеріалами, які розміщені на платформі розвитку дошкільнят НУМО, а також на сайті МОН «Сучасне дошкілля під крилами захисту». Допомагати дитині, якщо в неї щось не виходить, підтримувати її, бути терплячими. Пам’ятати, що педагоги завжди готові до співпраці з питань виховання, розвитку дитини і надання необхідної професійної допомоги, не зволікати й звертатися до них за порадами та рекомендаціями.

5. Дотримуватися режиму дня, звичних ритуалів, що допоможе дитині встановити зв’язок не лише з минулим, а взагалі з життям та безпекою.

6. Сприяти формуванню у дітей навичок безпечної поведінки, використовуючи рекомендовані онлайн матеріали та відео, підготовлені МОН, ДУ «Український інститут розвитку освіти», ЮНІСЕФ.

Матеріали для педагогів та батьків

1. Як заспокоїти дітей під час війни

2. Як подбати про дитину, якщо ви знаходитеся з нею в укритті

3. Як говорити з дитиною, якщо батько чи мати захищає країну

4. Правила підтримки, якщо родина евакуюється з дитиною

5.Фізична безпека дітей під час війни. Сайт «Освітній омбудсмен України»

6. Як підтримати дитину, якщо ви опинились у зоні активних бойових дій

7. Поради, як підтримати дитину в дорозі від ЮНІСЕФ

8.Рекомендації для населення під час воєнного стану

9.Як поводитися на блокпостах з перекладом на жестову мову

10.Ресурси позитивного батьківства від ЮНІСЕФ «П’ять мов у спілкуванні з дитиною»

11. Підтримка батьків та дітей під час війни

12. Психологічна допомога для дітей

13.Як надавати першу психологічну допомогу

14. Як підтримати дітей у часи невизначеності та стресу. Поради від ЮНІСЕФ

15. Як допомагати дітям у замкненому просторі

16. Методичні рекомендації щодо надання першої психологічної допомоги сім’ям з дітьми, дітям, які перебувають/перебували у зоні збройного конфлікту

17. Для тих, хто приймає емігрантів і переселенців, для допомоги в адаптації

18. «Розкажи мені». Безкоштовна інтернет-платформа для психологічних консультацій.

19. Як говорити про війну та повітряну тривогу з дітьми: поради чернівецької психологині.

20. Як швидко заснути, коли ви тривожні і вам важко розслабитися

21. Перелік матеріалів для дошкілля «Сучасне дошкілля під крилами захисту»

22. Платформа розвитку дошкільнят “НУМО” Навички для дошкільнят

23. Онлайн-садок НУМО – спільний проєкт ЮНІСЕФ та Міністерстваосвіти і науки України. Розвивальні відеозаняття для дітей 3-6 років

ПОРАДИ ІЗ ПІДТРИМАННЯ ПСИХІЧНОГО І ФІЗИЧНОГО ЗДОРОВ'Я, БЕЗПЕКИ, ХАРЧУВАННЯ, ОСВІТИ ТА РОЗВИТКУ
ЧИМ ЗАЙНЯТИ ДИТИНУ В НАДЗВИЧАЙНІЙ СИТУАЦІЇ
ІГРИ ТА ЗАНЯТТЯ ДЛЯ ДІТЕЙ У НЕЗВИЧНИХ ОБСТАВИНАХ
ЯК ПІДТРИМАТИ ТА ЗАСПОКОЇТИ ДИТИНУ ПІД ЧАС ВІЙНИ?