/Files/images/_zdorovie_2839_.jpg

Щеплення – «ЗА» чи «ПРОТИ»?

МИ- «ЗА»

«…Я своїй доньці зробила всі потрібні щеплення. Переносила вона їх добре. Якщо ваше дитя здорове, то краще зробити.

Вакцинація – єдиний спосіб уберегти дитину від смертельно небезпечних або дуже серйозних захворювань, що погано піддаються лікуванню…
Перші два роки життя вважаються ідеальним періодом для щеплень: імунна система в стані правильно відреагувати на всі призначені ін'єкції виробленням необхідних захисних антитіл.
У мене є приклади, коли щеплення не встигли, не захотіли або за станом здоров'я не змогли вчасно зробити, а потім мали наслідки».

МИ – «ПРОТИ»

«Я своїй доньці щеплення не роблю, зробили в лікарні тільки БЦЖ. Не роблю з таких причин: неякісна вакцина; не кажуть, хто виробник вакцини; щеплення треба робити в строки, а не так, як у нас люблять; перед щепленням повинен оглядати лікар-імунолог, а в нас хто це робить (медсестра або педіатр, які лише дві лекції прослухали про імунну систему); знайомі лікарі не радять робити, своїм дітям вони не роблять… Та, найстрашніше, що ніхто не несе відповідальності… ще й залякують, що без щеплень у дитсадок і в школу не візьмуть».

Думка лікаря:

Щеплення призначені для того, щоб людина, потрапляючи до епідеміологічної зони, не захворіла на тяжке інфекційне захворювання. Якщо у дитини немає щеплення, то ймовірність захворіти підвищується у нього в десятки разів! До речі, деякі захворювання надзвичайно важко вчасно розпізнати, і наслідки можуть бути дуже і дуже сумними. Тому вакцинація – це необхідний захід.

Іноді щеплення дають негативні результати. Після вакцинації дитина відчуває слабкість, головний біль, у неї піднімається температура. Тому перш ніж зробити щеплення, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Пам'ятка батькам

Щеплення – справа дуже відповідальна. Пам'ятайте, що робити щеплення можна лише цілком здоровим дітям!

1. Разом з лікарем треба вирішити питання про терміни: щеплення роблять лише через місяць після видужання, а також у стані стійкої ремісії при хронічних захворюваннях.
2. Перед щепленням отримайте призначення лікаря після спеціального обстеження. Переконаєтеся, що щеплення призначається дитині відповідно до Національного календаря щеплень або за епідеміологічними показаннями.
3. Попросіть в лікаря інструкцію до вакцини, переконайтеся, що матеріал для щеплення не прострочений і затверджений Міністерством охорони здоров'я України. Ознайомтеся з показаннями, протипоказаннями й побічними ефектами.
4. Вимагайте сертифікат на вакцину: якщо він гербовий, то Міністерство охорони здоров’я гарантує відшкодування можливого збитку здоров'ю, якщо ні, то всі претензії лише до фірми – виробника вакцини. Переконайтеся, що написи на ампулі й коробці з вакциною співпадають.
5. Після щеплення спостерігайте за дитиною: якщо буде реакція, зверніться до того ж лікаря, який робив щеплення. Слідкуйте, щоб усі ускладнення були зафіксовані в медичній карті.
6. Напишіть заяву про те, щоб без вашої згоди й присутності дитині щеплень не робили. Простежте, щоб заява була вклеєна в медичну картку, і кожне щеплення фіксувалося.

КОРИСНІ ПОРАДИ БАТЬКАМ З ВАКЦИНАЦІЇ У ДІТЕЙ

До щеплення

- Перед першою щепленням АКДП-вакциною необхідно зробити загальний аналіз крові і сечі, а також отримати дозвіл невропатолога на вакцинацію.
- За наявності у дитини алергічних розладів (діатез та ін) заздалегідь обговоріть з лікарем схему профілактики загострення алергії. Зазвичай вона представляє собою прийом антигістамінних препаратів (супрастин, фенистил) протягом 2 днів до щеплення і 2 днів після.
- Також купите дитячі жарознижуючі з парацетамолом. Краще купувати свічки.

У день щеплення

- Не вводьте новий прикорм або нові види їжі. Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні - не вводьте в свій раціон нові продукти.
- Не забудьте взяти антигістамінні та інші препарати, які призначив лікар.
- Переконайтеся, що вдома є дитячі свічки з парацетамолом (еффералган, панадол). Не покладайтеся лише на гомеопатичні препарати - ними можна користуватися, але при сильних реакціях на щеплення вони не допоможуть.

Перед виходом з дому

- Якщо у вас є прищепний сертифікат, до якого вносяться зроблені щеплення, візьміть його з собою.
- Обов'язково візьміть з собою улюблену іграшку або пелюшку дитини.

Перед самою щепленням

- Переконайтеся спільно з лікарем, що у дитини на момент щеплення немає підвищення температури. Це є єдиним універсальним протипоказанням до проведення щеплення.
- Поцікавтеся у лікаря, від чого і якою саме вакциною сьогодні будуть щепити дитину.
- Не соромтеся задати питання лікарю, якщо у вас є якісь сумніви щодо щеплення.

У момент уколу

- Не хвилюйтеся. Ваше хвилювання і занепокоєння передаються дитині. Будьте спокійні і впевнені - і дитина перенесе щеплення набагато легше.
- Не переживайте через те, що ви все ж хвилюєтеся, просто переведіть ваше хвилювання у конструктивне русло.
- Посміхайтеся і будьте ласкаві до дитини.
- Під час уколу дитина повинна бути у вас на руках - так йому і вам буде комфортніше.
- Дайте дитині виплакатися після уколу. Не змушуйте дитину "бути хоробрим", не кажіть, що плакати соромно.
- Якщо дитина каже, що йому боляче - "видуйте" біль. Зробіть глибокий вдих і повільно "видувайте" біль. Повторіть цю вправу кілька разів.

У перші 30 хвилин після щеплення

- Не забудьте і не соромтеся задати ваші питання лікареві.Обов'язково запитайте про те, які і коли реакції на щеплення можуть виникнути і в яких випадках звертатися за медичною допомогою.
- Не поспішайте покинути поліклініку чи медичний центр.Посидьте протягом 20-30 хвилин неподалік від кабінету. По-перше, це допоможе заспокоїтися, по друге - дозволить швидко надати допомогу у разі виникнення негайних алергічних реакцій на щеплення.
- Якщо дитина достатньо доросла, порадуйте його яким-небудь приємним сюрпризом, нагородите його чим-небудь, похваліть. Скажіть йому, що все в порядку.

Після повернення додому після щеплення

- У випадку щеплення АКДП-вакциною: якщо лікарем не було наказано інакше, дайте дитині дозу (свічку або сироп) жарознижуючого. Це дозволить уникнути неприємних реакцій, що виникають у перші години після щеплення.
- Постарайтеся утриматися в день щеплення від купання.

Перша ніч після щеплення

- Найчастіше, температурні реакції на інактивовані вакцини (АКДС та інші) виникають в першу добу після щеплення.
- У разі АКДС-вакцин: профілактично, обов'язково на ніч дайте дитині жарознижуючий, навіть якщо температура на даний момент нормальна.
- При виникненні сильних температурних реакцій (37,5 ° С і вище) дайте одноразово дитині парацетамол - дитячу дозу відповідно до віку.
- При температурних реакціях не нехтуйте обтирання дитини теплою водою. Не використовуйте для обтирань горілку - вона дратує і сушить дитячу шкіру.
- Не забувайте про те, що добове дозування парацетамолу не безмежна. При передозуванні можливі важкі ускладнення.Уважно прочитайте інструкцію до препарату, яким користуєтеся (панадол, еффералган, тайленол).
- Ні в якому разі не користуйтеся аспірином. Його застосування у дітей молодшого віку загрожує важкими ускладненнями.

Перші два дні після щеплення

(Інактивовані вакцини - АКДП, АДП,
гепатит В, ХІБ-вакцина, ІПВ)
- Приймайте ті препарати для профілактики алергічних розладів, які призначив лікар.
- Продовжуйте приймати жарознижуючі згідно інструкції до препаратів, якщо температура залишається підвищеною.
- АКДП-вакцини. Слідкуйте за температурою тіла дитини.Намагайтеся, щоб вона не піднімалася вище 38,5 º С (під пахвою). У частини дітей на тлі підвищення температури можлива поява т.зв. фебрильні судоми. Вживайте жарознижуючі, не чекаючи підйому температури.
- З дитиною можна і потрібно гуляти, можна і потрібно купати його. Виняток становлять випадки, коли у дитини підвищена температура внаслідок або незалежно від щеплення.
- Якщо була проведена проба Манту - при купанні намагайтеся, щоб вода не потрапляла на місце постановки проби. Не забувайте, що піт це теж рідина, тому стежте за тим, щоб ручка дитини не потіла.
- Не вводьте нових продуктів у раціон дитини (і свій, якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні). Це можна буде зробити на 3-ю добу після щеплення і пізніше.
- У разі АКДС-, АДС-, гепатитних В і АДС-М-вакцин. При появі сильних реакцій в місці уколу (припухлість, ущільнення, почервоніння) зробіть зігріваючий компрес або просто періодично прикладайте змочену водою тканину. Якщо протизапальні засоби ще не приймаються, почніть їх давати.

Через 5-12 днів після щеплення

- У випадку щеплення живими вакцинами (краплі поліомієлітної вакцини ОПВ, корова, паротитна, краснушная) побічні реакції зазвичай виникають на 5-12 добу після щеплення.
- Якщо виникла якась реакція, але щеплення було зроблено не живою вакциною, то вакцинація з 99% ймовірністю тут ні при чому. Найбільш частою причиною температурних і деяких інших реакцій у дітей молодшого віку є ріжучі зубки, у дітей старшого віку - простудні інфекції.

Вакцини - це не свята вода. Це імунобіологічний активний препарат, що викликає певні зміни в організмі - бажані, що мають на меті сформувати несприйнятливість прищепленого до даної інфекції, і небажані, тобто побічні реакції.

Що таке побічні реакції?

Терміном "побічні реакції" прийнято позначати небажані, не є метою щеплення реакції організму, які виникли після вакцинації. Побічні реакції прийнято ділити на місцеві, тобто виникають у місці уколу (почервоніння, болючість, ущільнення), і загальні, тобто ті, які зачіпають весь організм в цілому - підвищення температури тіла, нездужання і ін
У цілому, побічні реакції - це нормальна реакція організму на введення чужорідного антигену і в більшості випадків відображають процес вироблення імунітету. Наприклад, причиною підвищення температури тіла, що виник після щеплення, є викид в кров особливих «посередників» імунної реакції. Якщо побічні реакції мають легкий характер, то в цілому - це навіть сприятливий в плані вироблення імунітету ознака. Наприклад, невелике ущільнення, що виникло в місці щеплення вакциною проти гепатиту В свідчить про активність процесу вироблення імунітету, а значить щеплена людина буде реально захищений від інфекції.
Вакцинація - це найефективніший і економічно вигідне засіб захисту проти інфекційних хвороб, відоме сучасній медицині.Основним способом вакцинації є введення в організм людини ослаблених або вбитих хвороботворних мікробів (або штучно синтезованих білків, схожих на білок мікробів) для того, щоб стимулювати утворення в організмі антигенів - речовин, що нейтралізують збудників захворювання. Серед мікроорганізмів, проти яких успішно борються за допомогою щеплень, можуть бути віруси (наприклад збудники кору, краснухи, свинки, поліомієліту, гепатитів А і В) або бактерії (збудники туберкульозу, дифтерії, кашлюку, правця, пневмококової пневмонії).

Основні захворювання, що підлягають вакцинопрофілактику у дорослих:
Вірусний гепатит А
• Вірусний гепатит В
• Грип
• пневмококова інфекція (пневмонія і менінгіт)
• Варіцелла (вітряна віспа, оперізуючий герпес)
• Правець
• Дифтерія

Основні захворювання, що підлягають вакцинопрофілактику у дітей:
Дифтерія
• Правець
• Кашлюк (ацелюлярним компонент)
• Вірусний гепатит А
• Вірусний гепатит В
• Поліомієліт
• Кір
• Епідемічний паротит
• Краснуха
• Менінгіт
• Вітряна віспа

Кiлькiсть переглядiв: 93