/Files/images/2018_rk/Без названия.jpg

Відпочиваймо разом з малюками: цікаво і змістовно

Шановні батьки!

Відпочинок біля моря або біля річки — незабутня подія для малюка. Це справжня пригода! Адже навколо стільки всього ново­го і незвичайного: інші міста, люди, зовсім інша природа. Скільки радісного хвилювання викликають розсипи черепашок на пляжі, як заворожує граціозний рух медузи, як веселять зграйки маль­ків біля кромки води. І захопити малюка цікавими і корисними заняттями на пляжі зовсім не складно. Потрібно лише знову норм понути в далеке безхмарне дитинство. Спробуйте, і вам сподобається.

Піщані картини

Улюблене заняття маленьких відпочивальників — малювання на мокрому морському чи річковому піску. Запропонуйтедитині помалювати, а ще краще, намалюйте що-небудь разом. Пам'ятати «Точка, точка, запятая — вьішла рожица кривая. Палка, палка огуречик — вот и вьішел человечек»? Промовляйте віршик і одночасно малюйте на піску. Незабаром і малюк повторюватиме за вами слова і малюнок. Або нехай мама малює коло, а син або донька придумує, що б це могло бути. Може, домалюємо промінчики — і буде сонечко? А може, це кумедне личко? Якщо куточки губ опустити вниз, вираз обличчя буде сумним. А як чоловічка розвеселити? Дуже просто: стираємо сумні губки і малюємо посмішку! На піску можна залишати відбитки долоньок, а потім порівнювати, у кого вони більші: у тата, мами чи малюка. Спробуйте домалювати до відбитків додаткові деталі, щоб вийшла смішна мордочка, крабик, квіточка. На вологому піску можна зробити відбиток не тільки долоньки, а і всього малюка. А потім разом намалювати піщаному чоловічкові одяг, зробити волоссячко з водоростей, а очі, носик і ротик — з камінчиків. Але малювати можна не тільки палич­кою або долоньками. Згорніть пакетик з аркушу паперу так, щоб у центрі залишився маленький отвір, насипте в кульок сухий пі­сок і пробуйте разом з малюком малювати тонкою цівкою піску. Чудові візерунки виходять з камінчиків і черепашок. Намалюй­те який-небудь простий силует і запропонуйте маляті викласти його по контуру камінчиками. Найменші творці нехай кладуть усі камінчики; А більш старшим запропонуйте чергувати камінці з черепашками або розкладати гальку за кольором: світла, темна, знову світла. Можна намалювати на піску довгу змію і викласти красивий орнамент на її «шкірці». Однорічні малюки можуть самі покласти-оченята камінчики на намальовані личка. Такі забави не тільки пробуджують фантазію малюка, але й розвивають дріб­ну моторику. Займатися творчістю на пляжі можна нескінченно, адже сюжетів для малюнків або черепашкової мозаїки безліч: бу­диночки і кораблики, риби і чайки, і навіть портрети мами, тата і малюка. Можна захопити на пляж фломастери і прикраси яскра­вими візерунками велику плоску гальку. За допомогою фломас­терів камінчики легко перетворити на забавних звіряток і героїв улюблених казок. Тепер можна побудувати піщаний «теремок» і розіграти імпровізовану казку просто на пляжі. А якщо хочеть­ся чого-небудь масштабнішого, використовуйте замість полотна спину тата, який засмагає на сонечку. Тільки розфарбовувати її фломастерами не слід. Краще пригадайте" дитячу пляжну забаву: дайте малюкові тоненький прутик, і нехай він «пише» їм на тато­вій спині літери, цифри, малює геометричні фігурки. Чи зможе тато вгадати, що написав малюк? А найменші з радістю зроблять татові «масаж». Пам'ятаєте: «Рейки-рейки, шпали-шпали...»? Чим не пальчикова гімнастика?

Уроки на піску

На піску можна не тільки малювати, а й писати. Хочеться ви­вчити букви? Будь ласка! Пишемо тонкою паличкою «о» або «а». Запам'ятовуємо. Тепер усе стираємо рученятами і знову пишемо... Так до кінця відпустки малюк навчиться читати і писати перші слова. З дітьми старшого віку можна пограти в хрестики-нулики. Або в таку цікаву і корисну гру. Накресліть на вологому піску великий квадрат, поділіть його лініями на чотири рівні частини. Тепер поставте маляті завдання, наприклад, такі: «У лівому верх­ньому віконці намалюй квадратик. У правому нижньому віконці намалюй три крапочки. У центрі намалюй заячу мордочку. А в лі­вому нижньому віконці — букву «а»... Коли всі віконця заповне­ні, стираємо малюнки і починаємо спочатку. Тепер нехай малюк дає вам завдання, а ви виконуйте» Ця гра розвиває маля одночасно в декількох напрямах: вчить орієнтуватися на площині, тренує дрібну моторику, допомагає засвоїти лічбу і запам'ятати букви, цифри, геометричні фігури, словом, усе те, що ви запропонуєте малюкові зобразити.

Математика на свіжому повітрі

Не думайте, що вашому малюкові вчити математику ще зара­но. Саме в один рік і починається «математичний» вік. Для малю­ка дуже важливо дізнатися про властивості предметів, усвідомити зв'язок між ними, подужати основи синтезу та аналізу, зрозуміти просту життєву логіку. А яке найзручніше місце для літніх ма­тематичних ігор? Звичайно, річковий або морський берег. Адже тут можна відшукати чудовий рахунковий матеріал — камінчики і мушлі. Найменших математиків можна ознайомити з поняттям «один» і «багато». Для цього складіть купку камінчиків, а поруч покладіть лише один. Візьміть будь-яку іграшку, підведіть до ка­мінчика і скажіть: «Ось один зайчик, він узяв один камінчик». По­тім нехай зайчик «перетягує» усі камінчики з великої купки, а ви приказуєте: «А тут камінчиків багато!» Можна так само насипами жменю камінців у формочку для піску, 4 в іншу форму покласти лише один. Запропонуйте малюкові погодувати зайчика з «мисочки», де один камінчик, а лялечку — з «мисочки», де камінчиків багато. Більш старші малюки із задоволенням перерахують камінчики. Покладіть кілька штук у відерце, а потім витягуйте ПО одному і разом рахуйте. Запропонуйте синові чи доньці викладі* ти теплі гладкі камінчики на спину татові і при цьому їх перераховувати. А можна розв'язувати такі задачки: «Мама поклала НІ спину татові один камінчик, а Мата поклала ще один. Скільки всього камінчиків? Два! А тепер додали ще один. Скільки стало? Три!» Або такі:«Мама поклала один камінчик, а Маша — три. Хто більше?» Коли рахувати набридне, пограйте в прості ігри, які допоможуть малюкові навчитися сортувати предмети. Складіть в одне відерце або формочку камінці, а в інше — мушлі. Візьміть по жменьці того й іншого, насипте поруч і розкажіть малюкові; іс­торію про те, як зайчик (слоник, динозаврик) через необережність перевернув відерця, а тепер по впас, що звідки висипалося. Ваш добрий малюк неодмінно захоче допомогти зайчику розсортувати камінчики і мушлі, а водночас і засвоїть основи аналізу. Запропо­нуйте малюкові зробити на піску гарний візерунок, викладаючи по черзі то камінчик, то мушлю. Потім ускладнюйте завдання. Наприклад, складіть послідовність з одного камінчика і двох че­репа шок.

Чи зможе малюк продовжити? Камінці допоможуть ди­тині ознайомитися з властивостями предметів. Можна вибирати серед них великі і маленькі, а можна позмагатися з мамою і та­том, хто відшукає НАЙБІЛЬШИЙ великий або НАЙБІЛЬШИЙ маленький. Більш старшому малюкові дайте завдання знайти ка­мінь із певними ознаками. Наприклад: великий, маленький, круг­лий, овальний, плоский, опуклий, шорсткий, гладкий, теплий, холодний, сухий, мокрий, білий, сірий, у цяточку, у смужечку, з борозенкою, з вм'ятинами та іи. Потім ускладніть завдання, ви­значаючи відразу дві або три ознаки одночасно: «Знайди великий білий гладкий камінь». А тенор у купку з декількох камінчиків покладіть одну черепашку І запропонуйте малюкові знайти, що туї зайве, що не підходить. Якщо малюк поки не розуміє, чого ви від нього хочете, виконайте завдання за нього, примовляючи: «Подивися, тут у нас багато камінчиків і одна черепашка. Мушля зайва, вона не належить до камінців. Давай її приберемо. Бачиш, тепер залишилися тільки камінчики». Подібних нехитрих ігор можна придумати дуже багато, але користь від них величезна.

Малюк опановує корисні навички просто бавлячись і відпочиваю­чи з улюбленими мамою і татом.

Веселе будівництво

Як будувати будинки і замки з піску — відомо всім. А ось як урізноманітнити цей процес, щоб малюку не стало нудно? Перш за все, не забувайте, що з піску можна робити не тільки замки. Ви можете побудувати з малюком гараж для машинок або зоопарк для маленьких звіряток з «кіндер-сюрпризів» з вольєрами і басей­нами. З піску можна ліпити різні фігурки. Наприклад^робити черепаху або павука. Якщо ви відріжете від пластикової пляш­ки нижню третину, то отримаєте чудову форму для будівництва ажурних башточок, а пакет з-під соку без однієї бокової стінки допоможе робити піщані цеглинки для майбутньої будови. На пі­щаному пляжі можна вивчати географію, зробивши макет річки з руслом, притоками, озерами та водоспадами. І навіть впадати ваша річка буде туди, куди й повинна — у море. А як заворожує маленького будівельника колодязь, який, як за помахом чарівної палички, наповнюється водою! Найменших будівельників навчіть робити піщаний парканчик, складаючи долоньки і трамбуючи пі­сок. Покажіть, як рити ямки і нірки, робити «пиріжки». Зліпіть із піску великий «торт» і прикрасьте його разом камінчиками, мушлями, водоростями. Зробіть кілька фігур різними формами, а потім попросіть малюка відшукати потрібний силует і накрити його «своєю» формочкою.

Швидше за вітер

Чи варто говорити, що перебування на свіжому повітрі біля води, ходьба босоніж — це чудові загартувальні заходи? Але ефект буде ще кращим, якщо ви приділите трохи уваги рухливим іграм з малюком. Почнемо з ходьби. Прогуляйтеся разом з дитиною уздовж берега, залишаючи поруч дві стежки слідів. Покажіть ма­люкові, як потрібно ставити ніжки слід у слід, щоб лінія виходила безперервною. Потім спробуйте пройтися на внутрішній і зовніш­ній сторонах стопи, ніби клишоногий ведмедик. Пробіжіть на но­сочках, а потім на п'ятках. Пострибайте як зайчик. Розгляньте отримані сліди. Однакові вони чи різні? А потім посидьте з ма­люком, відпочиньте і спостерігайте, як ваші сліди зникають під хвилями. А тепер пограйте з малюком у гру «Море і суша». Якщо поблизу грають ще кілька маленьких розбійників, запрошуйте і їх до гри. Чим більше гравців — тим веселіше. Отже, накресліть на піску велике коло. Це буде острів. Решта пляжу — море. За командою «Суша!» малята повинні забігти в коло, «Море» — ви­бігти з кола і «плавати» на морських просторах. Заплутайте ді­тлахів, кажучи не «суша», а «земля», «берег», «острів», або по­вторюйте одну команду поспіль. Той з малюків, хто помилився, вибуває з гри. А найуважніший гравець заслуговує приз!

Тато може все, що завгодно...

Якщо мами найчастіше грають з малюками за правилами, то татусі воліють затівати веселу метушню без жодних правил. На­приклад, чемпіонат зі швидкісного зіштовхування одне одного з пляжного рушника. Зрозуміло, що татові доведеться декілька разів піддатися, інакше не обійтися без сліз. А потім хай тато спробує спорудити з малюком декілька пірамід. Наприклад, тато стоїть на напівзігнутих ногах, а дитина — на його колінах. Тато міцно тримає малюка за руки. Або так: малюк стоїть у повний зріст на плечах у тата, тато тримає його за руки. Звучить команда «Ап!». Тато і малюк одночасно піднімають праву ногу. Потім так само синхронно — ліву. За командою «стриб!» тато нахиляє голову, і плечі, малюк стрибає вперед і за допомогою сильних батькових рук плавно опускається на пісок. Захоплення маленького акроба­та забезпечено. Мама фотографує все це, а потім уся сім'я насоло­джується чудовими фотографіями. Пляж — зручне місце для того, щоб відправити в політ повітряного змія. І місп;я достатньо, і вітер зазвичай є. Якщо цього змія під рукою не опинилося, досвідчений тато завжди знайде вихід. Він прив'яже мотузочку до ручок неве­ликого целофанового пакета. Якщо тепер швидко побігти вздовж берега, тримаючи за мотузочку імпровізованого змія, вітер надує пластиковий пакет, і він буде з веселим і гучним шелестом леті­ти позаду бігуна. Тепер тато може спокійно засмагати. Таким ім­провізованим змієм малюк буде розважатися довго. А ще з татом дуже весело бризкатися водою з водяних пістолетів або пластикових пляшок з дірочками. Головне, не влучити в маму. Коли просто обливатися набридне, можна позмагатися у влучності. Розставте в ряд пластикові пляшки та одноразові стаканчики. Відійдіть на невелику відстань і збивайте їх струменем води. Можна «стріля­ти» з положення стоячи, сидячи і навіть лежачи на животі. Ось це веселощі! А якщо запустити в плавання біля берега формочку для піску або пластиковий стаканчик, можна стріляти по рухомій мішені. А скільки ще всіляких цікавих занять можна придумати на пляжі! Наприклад, вироби з прочитаної газети. Звичайно, зна­нням техніки орігамі можуть похвалитися не всі тата, а зробити найпростішу газетну панамку може кожен. І малюка вона захо­пить більше, ніж стильна покупна. А про кораблики ви не забули? Де ж іще їх робити, як не біля води? І не тільки з паперу. Залучіть фантазію, і у вас вийде ціла флотилія з підручних засобів: пласти­кових пляшок, стаканчиків, пробок, пакетиків від соку. Можна навіть влаштувати конкурс на найоригінальніший корабель.

Перші уроки плавання

Вважають, що дітей від року до трьох ще зарано вчити плава­ти. Але малят можна навчити не боятися води і виконувати най­перші і найпростіші вправи, які допоможуть майбутньому плав­цеві надалі.

Вправи для найменших купальщиків

► Сядьте разом з малюком на березі біля води і разом бийте по воді ногами.

► Увійдіть із малюком у воду, щоб вода доходила йому до колін, сядьте і бийте руками по воді.

► Тепер лягайте на березі на живіт так, щоб ноги були у воді, і трохи побовкайте ними. Потім нехай малюк повторить цю вправу, але лежачи у воді. Дітлахи старшого віку можуть при цьому перебирати руками по дну і ніби «плисти».

► Походіть і побігайте разом з малюком по берегу, високо під­німаючи ноги. Зайдіть до пояса у воду і стрибайте до берега на двох ногах.

► Заведіть малюка у воду по коліно і попросіть його дістати з дна гарний камінчик або мушлю. Якщо малюк не боїться присіда­ти у воді, спробуйте поступово збільшувати глибину.

► Влаштуйте з малюком дощик: набирайте в долоні воду і лийте одне одному на голову і плечі.

► За сигналом «Сонечко!» побігайте по воді, а за сигналом «До­щик!» починайте бризкати одне в одного водою. Чим менша дитина, тим менше повинна бути інтенсивність «дощику».

Посидимо спокійно...

Після веселого купання і рухливих ігор потрібно відпочити в затінку. Для того щоб утримати маленького непосиду під на­вісом, пригадайте спокійні ігри. Наприклад, такі. Поставте біля себе відерце, наполовину заповнене водою. Тепер по черзі з ма­люком кидайте в нього по одному камінчику. Чий камінчик став «критичною масою», після чого вода вихлюпнулася з відра, той і програв. Якщо ви захопите на пляж картонну трубку (на такі зазвичай намотують паперові рушники, харчову плівку, фоль­гу), то зможете придумати разом з малюком багато захопливих забав. Наприклад, перетворити її на підзорну трубу. І де ж у неї дивитися, як не біля моря? Нехай малюк уявить себе відважним капітаном, а ви попросите його називати ті предмети, які він ба­чить. А потім запропонуйте відшукати тата, подивитися на хмари, камінчики, кораблик на горизонті... Коли грати в підзорну трубу малюкові набридне, у трубочку можна насипати пісок, кидати ка­мінці і дивитися, як вони висипаються з іншого боку. Це заняття просто заворожує малюків, до того ж тренує точність рухів. А те­пер вирийте в піску неглибоку канавку, сядьте з малюком біля її протилежних кінців і катайте по ній маленький м'ячик. Чим стар­ша дитина, тим довша канавка. Якщо ваш малюк просто обожнює копатися в піску, пограйте в пошуки скарбу. Накресліть квадрат і всередині нього закопайте на невелику глибину пластмасову іграшку або формочку для піску. Нехай малюк перекопає ділянку й відшукає іграшку. Можна дати йому невелику паличку і пока­зати, як з її допомогою відшукати «скарб»: занурюйте її в пісок у різних місцях, поки вона не накнеться на щось тверде. Зарийте з малюком на березі справжній «скарб». Зберіть гарні камінчики, черепашки, обточені водою скельця, складіть усе це в баночку або коробочку і закопайте в затишному місці. За кілька днів знайдіть це місце, розкопайте «скарб» і перевірте, на місці він чи ні.

Забави в надувному басейні

Надувний дитячий басейн — дуже корисна річ для маленького курортника. У ньому можна плескатися, кидати в нього камінці, запускати кораблики і водоплавні іграшки, купати ляльок і по­ливати їх з лійки. Ці найпростіші заняття здатні надовго захопи­ти малюка. Запустіть у басейн пластикові пляшки та стаканчики, і нехай малюк переливає воду, вивчаючи паралельно властивості води. У басейні можна ловити рибок магнітної вудкою. Це і весела гра, і корисна вправа, що тренує координацію рухів. Малюкові на­певно сподобається ідея спорудити на морському пляжі свій влас­ний акваріум у дитячому відерку, мисці або будь-якій іншій єм­ності. Наберіть у неї води, покладіть гілочку водоростей і кілька камінців. Тимчасовими жителями акваріума можуть стати крабики, мідії, рапани, рачки-відлюдники та інша дрібна живність, яку вам вдасться від ловити. Можна навіть помістити туди медуз. Спо­стерігати за ними дуже цікаво. У воді рапана відкриє свої «двер­цята» і висуне з раковини щільну мускулисту «ногу». Але варто тільки витягти її з води або навіть просто взяти до рук, як «двер­цята» відразу ж закриються і молюск надійно сховається у свою «фортецю». Малюкам дуже подобаються рухливі відлюдники. Вони висувають з раковин маленькі клешні, одна з яких більша за іншу, і смішно тягають за собою «будиночки». Таке заняття на­довго захопить юного дослідника і допоможе зробити безліч ма­леньких, але таких важливих відкриттів. Не забудьте пояснити маляті, що з морськими гостями потрібно поводитися обережно і відпустити на волю. Але спершу неодмінно сфотографуйте їх на пам'ять. Маленький альбом з такими фотографіями стане найкра­щим підручником малюка і найулюбленішим нагадуванням про чудовий відпочинок.

Вдалого і радісного вам відпочинку!

Кiлькiсть переглядiв: 36